Publicerad: 03/08/2013


Tävlingskalendern 2013

En Tävlingskalender för 2013 finns att hämta under:
" Info aktiva → Blankett/Dok arkiv → Dokument "
Filen heter Översiktskalender 2013.

Tävlingskalendern 2013

Översikt av tävlingsdagarna för år 2013, komplett tävlingsinbjudan kommer att finnas på respektive sällskaps hemsidor. Se vidare länkar på www.shcf.se

Maj
4/5 LördagTommarpÖm-loppet, YA kappen
4/5 LördagÅkers Kanal
11/5 LördagBorås
11/5 LördagÅkers Kanal
18/5 LördagVästerås
19/5 SöndagAlingsås
22/5 OnsdagLandskronaCGRC Classic Semifinaler
25/5 LördagLandskronaCGRC Classic Finaler
25/5 LördagÅkers KanalSprinterderby Semifinaler
26/5 SöndagJärbo
Juni
1/6 LördagMidlanda
1/6 LördagÅkers KanalSprinterderby Final
6/6 TorsdagAlingsås
8/6 LördagSkellefteå
8/6 LördagVästerås
9/6 SöndagBorås
15/6 LördagLandskronaSprintmästaren
15/6 LördagÅkers Kanal
19/6 OnsdagJärbo
22/6 LördagJärbo
22/6 LördagTommarp40 års Jubileumstävling
23/6 SöndagTommarp40 års Jubileumstävling
26/6 OnsdagAlingsås
29/6 LördagSkellefteå
29/6 LördagTommarp40 års Jubileumstävling Finaler
29/6 LördagÅkers KanalDerby Försök
Juli
3/7 OnsdagÅkers KanalDerby Semifinaler
6/7 LördagMidlanda
6/7 LördagÅkers KanalDerby Final
6/7 LördagLandskrona50 års Jubileumslopp m.m.
13/7 LördagBorås
13/7 LördagÄlvsbyn
14/7 SöndagÄlvsbyn
20/7 LördagSkellefteåSM
21/7 SöndagSkellefteåSM
23/7 TisdagSkellefteåSM
24/7 OnsdagSkellefteåSM
26/7 FredagSkellefteåSM
27/7 LördagSkellefteåSM Finaler
28/7 SöndagBorås
Augusti
3/8 LördagJärbo
7/8 OnsdagBorås
8/8 TorsdagBorås
10/8 LördagBorås
10/8 LördagMidlanda
11/8 SöndagBorås
11/8 SöndagÅkers Kanal
17/8 LördagLandskrona
17/8 LördagVästeråsMälartrofén
24/8 LördagSkellefteå
24/8 LördagVästeråsMälartrofén Finaler
25/8 SöndagAlingsåsAvelsloppet
31/8 LördagÅkers Kanal
September
1/9 SöndagAlingsåsAvelsloppet Final
7/9 LördagBorås
7/9 LördagMidlanda
7/9 LördagÅkers Kanal
8/9 SöndagÖrebro
14/9 LördagLandskrona
14/9 LördagVästerås
21/9 LördagBorås
21/9 LördagJärboGästriketrofén
28/9 LördagJärboGästriketrofén Finaler
29/9 SöndagAlingsåsBreeders
29/9 SöndagÅkers Kanal
Oktober
5/10 LördagVästerås
6/10 SöndagAlingsåsBreeders Final
12/10 LördagBorås
12/10 LördagÅkers Kanal
19/10 LördagTommarpThumatorps trofén
19/10 LördagÅkers Kanal
26/10 LördagLandskronaÖresundscupen
26/10 LördagÅkers Kanal
November
2/11 LördagLandskronaTikmasters, Gåsaloppet, Örehovsstayern


Källa: SHCF / Tävlingsansvariga



Created by Krister Sandberg